Ugrás a tartalomra

Sztálin előtt tisztelegnek a grúziai székesegyházban?

Sztálin hatalmas üldözési kampányt folytatott a keresztények ellen.

A grúziai Szentháromság-székesegyház freskóján található ikon Sztálinról. Kép forrása: X

Az egykori szovjet vezetőt ábrázoló ikon került a tbiliszi központi székesegyház falára. - írja az RT News.


A Szentháromság-székesegyházban - a grúz ortodox egyház legfőbb imahelyén, a nemzet fővárosában, Tbilisziben - szokatlan "tiszteletadás" látható a néhai szovjet vezető, Joszif Sztálin előtt. A hét elején a közösségi médiában felbukkant egy videó, amelyen a Szovjetunió egykori, grúz származású vezetője látható a székesegyházban egy ikonon.

A képen Sztálin, aki jellegzetes trencsekkjét viseli, egy női szent mellett látható. Az ikonon való megjelenésének háttere nem világos. A hír azonnal felkeltette egyes grúz politikusok figyelmét, akik a fejleményt állítólagos orosz befolyással igyekeztek összefüggésbe hozni.

"Oroszország komoly sikereket ér el, mivel mind az EU, mind az USA nem ismeri fel az emlékezet fegyverré tételének központi szerepét Oroszország információs hadviselési programjában, és különösen Sztálinét"

- írta szombaton az X-en (korábban Twitter) Giorgi Kandelaki, volt grúz parlamenti képviselő, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) tagja.

Moszkva és Tbiliszi 2008-ban szakította meg diplomáciai kapcsolatait a grúziai háború nyomán. Az ötnapos konfliktus 2008. augusztus 8-án éjjel tört ki, amikor az Egyesült Államok által támogatott Mihail Szaakasvili grúz elnök csapatokat küldött a szakadár Dél-Oszétia régióba, és egy orosz békefenntartó bázist kezdtek lőni. Moszkva augusztus 26-án, röviddel a grúz hadsereg legyőzése után elismerte Dél-Oszétia és Abházia, egy másik szakadár régió függetlenségét.

A két szomszéd közötti kapcsolatok azóta is feszültek. A két ország közötti közvetlen légi járatokat 2019-ben felfüggesztették, és csak 2023 májusában indították újra.

Kandelaki szombaton Sztálint hibáztatta a szovjet korszakban Grúzia "függetlenségének lerombolásáért", valamint a "szovjet totalitárius rendszer" kiépítéséért és az ortodox egyház üldözéséért is.

A grúz ortodox egyház megerősítette a Sztálint ábrázoló ikon létezését, és hozzátette, hogy nincs ellene kifogása.

"Az ortodox egyházat üldöző személyeket néha ikonokon is ábrázolnak."

- mondta Andria Jagmaidze, a grúz ortodox pátriárkátus sajtószolgálatának vezetője a CNews helyi médiumnak szombaton, kifejtve, hogy az épületben "van egy Diocletianust ábrázoló freskó is". Az ókori római császárra utalt, aki az egyik legnagyobb és legvéresebb keresztényüldözési kampányért felelős az ókeresztények ellen.

Sztálin vezetése alatt a Szovjetunió az 1930-as években hatalmas üldözési kampányt folytatott az "egyháziak és szektások" ellen.

Csak 1937-ben több mint 31 ezer, az egyházzal kapcsolatban álló személyt tartóztattak le. Összesen 13 671 embert ítéltek halálra, köztük 81 püspököt, 4629 papot és 7 004 egyszerű hívőt.

Legfrissebb