Azerbajdzsán lett az első muszlim többségű ország, amely az antiszemitizmus definícióját beépítette tankönyveibe, amelyek pozitív képet adnak mind a zsidókról, mind Izraelről - közölte csütörtökön egy brit agytröszt.

Az „Izrael és a zsidók az azerbajdzsáni oktatásban” című, a túlnyomórészt síita ország oktatási rendszerét áttekintő tanulmány megállapításai a dél-kaukázusi ország és a zsidó állam közötti baráti kapcsolatok legújabb jelei.

A brit IMPACT–se nevű kutatóintézet szerint Azerbajdzsán az első muszlim többségű ország, amely az antiszemitizmus hivatalos meghatározását beépítette az iskolai tankönyvekbe. Az új tananyag elismeri és elítéli a holokausztot, pozitívan ábrázolja Izraelt és a zsidóságot, és elutasítja a radikális iszlamizmus eszméit, és kiegyensúlyozott képet mutat az arab-izraeli konfliktusról is - állapította meg a tanulmány.

A jelentés 53 tankönyvet vizsgált az azeri tantervben, és megállapította, hogy az Izraellel szembeni negatív narratívák eltűntek a 2024–25-ös tanévre készült frissítésekben.

Az antiszemitizmus kifejezett definíciója szerepel a 9. osztályos történelemtankönyvben, ami az első olyan muszlim többségű ország, amely beépítette a definíciót a tantervébe – állapítja meg a tanulmány.

„Az olyan történelmi események, mint a Dreyfus-ügy és a cári Oroszország alatti zsidóüldözés beemelése tovább mélyíti a diákok antiszemitizmusról alkotott képét”

– áll a jelentésben.

A közel-keleti konfliktus kapcsán a tankönyvek az 1947-es ENSZ-felosztási terv arab részről történő elutasítását nevezik meg a konfliktus egyik alapvető okaként, valamint a a korrupcióra és a technológiai hátrányra hivatkozva kritizálják az arabok katonai kudarcá. Emellett az izraeli ellenőrzés alatt álló területekről szóló szövegekben továbbá az "megszállt" helyett immár a "megszerzett" vagy "birtokba vett" területek kifejezéseket használják.

„A tankönyvek egyértelműen elutasítják a szomszédos Irán által terjesztett szélsőséges iszlamista eszméket”

– mondta Marcus Sheff, az IMPACT–se vezetője.

„Ehelyett a toleranciát, a sokszínűséget és a zsidók és Izrael szívből jövő tiszteletét hirdetik, ami fontos modellként szolgál sok más többségi muszlim állam számára.”

(UWI)

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.