2022. júl 26.

KUTATÁS: a depressziót „nem a kémiai egyensúly hiánya okozza”

Hit Rádió Hit Rádió

Egy depresszióról szóló új kutatás azt sugallja, hogy az alacsony szerotoninszint nem tényező, és az állapot nagyobb valószínűséggel kapcsolódik stresszes életeseményekhez.


Meghallgatnád inkább? 🎧 Napi hír podcastunkban ezt a hírt is megtalálod! 👇



A londoni University College tanulmánya szerint a depresszió nem az agy kémiai egyensúlyhiányának következménye és a tudósoknak fogalmuk sincs az antidepresszánsok hatásáról.

Bár Angliában jelenleg minden hatodik felnőttnek írnak fel antidepresszánsokat – amelyek többsége a szerotoninszint fenntartásával működik – az új elemzés szerint a depressziót valójában nem az alacsony szerotoninszint okozza.

Ehelyett a depressziót erősebben lehet kötni a negatív életeseményekhez, amelyek rontják az ember hangulatát – derült ki a vizsgálatból.

Az 1990-es évek óta az antidepresszánsok használata megnőtt, arra az elméletre alapozva, hogy a gyógyszerek megfelelő mennyiségű vegyi anyagot állítanak be az agyban, de a kutatók szerint ez nem megalapozott.

"Úgy gondolom, nyugodtan kijelenthetjük, hogy több évtizeden át végzett hatalmas mennyiségű kutatás után nincs meggyőző bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a depressziót a szerotonin rendellenességek okozzák, különösen a szerotonin alacsonyabb szintje vagy csökkent aktivitása"

- mondta Joanna Moncrieff pszichiátria professzor, a kutatás vezetője.

"Sokan azért szednek antidepresszánsokat, mert elhitették velük, hogy depressziójuknak biokémiai okai vannak, de ez a kutatás azt sugallja, hogy ez a meggyőződés nem megalapozott"

-magyarázta.

A legtöbb antidepresszáns szelektív szerotonin-újrafelvétel gátló (SSRI), amely megakadályozza egy olyan vegyi anyag elvesztését, amely üzeneteket szállít az agy idegsejtjei között, és fontos a hangulat és az alvás szempontjából.

Az új áttekintéshez a kutatók újra megvizsgálták a szerotoninnal és a depresszióval kapcsolatos tanulmányokat, és nem találtak különbséget a betegséggel diagnosztizált emberek ezrei és az egészséges résztvevők között.

A szerzők olyan tanulmányokat is megvizsgáltak, amelyekben több száz embernél mesterségesen csökkentették a szerotoninszintet azáltal, hogy megfosztották étrendjükből a szerotonin előállításához szükséges aminosavakat, és megállapították, hogy ez nem tette őket depresszióssá.

Ezzel szemben a stresszes életesemények erős hatást gyakorolnak az emberek depresszióssá válásának kockázatára – minél több stresszes életeseményt élt át egy személy, annál valószínűbb, hogy depressziós lesz.

A kutatók szerint eredményeik fontosak, mivel a tanulmányok azt mutatják, hogy a lakosság 85-90 százaléka úgy gondolja, hogy a depressziót az alacsony szerotonin vagy a kémiai egyensúlyhiány okozza.

A kutatók azt mondják, hogy a betegeknek nem szabad azt mondani, hogy a depressziót kémiai egyensúlyhiány okozza, és nem szabad azt állítani, hogy az antidepresszánsok orvosolhatják a problémát.

Ellenpólus

A kutatást kommentálva több szakértő óva intette az embereket a gyógyszeres kezelés azonnali abbahagyásától.

A "Royal College of Psychiatrists" is nyilatkozatot adott ki.

„Az antidepresszánsok hatékonysága eltérő lehet a különböző embereknél, és ennek összetett okai vannak, ezért fontos, hogy a betegek ellátása minden egyén szükségletei alapján történjen, és rendszeresen felülvizsgálják."

-írták.

„A depresszió kezelésének folyamatos kutatása fontos ahhoz, hogy jobban megértsük a gyógyszerek hatását és hatékonyságát. A gyógyszert mindenkinek elérhetővé kell tenni, akinek szüksége van rá."

-emelték ki.

"Ezen felülvizsgálat alapján senkinek sem javasoljuk, hogy hagyja abba az antidepresszánsok szedését, és arra bátorítunk mindenkit, aki aggodalmát fejezi ki a gyógyszerrel kapcsolatban, hogy forduljon háziorvosához.”

-hangsúlyozták.

„Ezeknek a gyógyszereknek a használata klinikai vizsgálati bizonyítékokon alapul, amelyekről tájékoztatják a betegeket a használat során. Ez a felülvizsgálat ezen nem változtat.”

-nyilatkozta Allan Young professzor, a londoni King’s College Affective Disorders Központjának igazgatója.

A tanulmány a Molecular Psychiatry folyóiratban jelent meg.

(Telegraph, Molecular Psychiatry)

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.