Az izraeli régészek 2005-ben fedezték fel a mozaikot, amikor úgynevezett "mentési ásatásokat" végeztek a Megiddói börtön tervezett bővítését megelőzően. A Biblia Múzeumban való kiállítás az első nyilvános bemutatása a mozaiknak, mivel az eddig a börtön területén volt, eddig nem volt elérhető a nyilvánosság számára.
A mozaikon egy hal képe látható, amely a korai kereszténység egyik szimbóluma, valamint egy görög felirat, amelyen az áll:
„ Az Isten, Jézus Krisztusnak”.
A Jézusra mint Istenre való utalás mellett a Megiddói mozaik öt nő nevét is megörökíti, kiemelve a nők szerepét a korai keresztény közösségekben. A mozaik azt is megnevezi, hogy melyik római tiszt fizetett az elkészítéséért.
A kiállítás vasárnapi megnyitóját ünneplő fogadáson a Biblia Múzeum vezérigazgatója, Carlos Campo elmondta, hogy a múzeum munkatársai úgy vélik, a mozaik a Biblia "átalakító erejét" közvetíti. Arra buzdította a megnyitón résztvevőket, hogy "lépjenek egy lépést hátra", és úgy tekintsék meg a mozaikot.
"Mert amikor hátralépek, többet tanulok ennek a tárgynak az erejéről, és arról, hogy mit próbál mondani nekem az ókori történelemről, a kereszténység történetéről, a megiddói helyszínről Izraelben és sok minden másról"
– mondta Campo.
"Ez az, amit ma ünneplünk: hogy ez a tárgy egy lehetőség számunkra, hogy összejöjjünk, és lássuk, hogy ezek az apró kis mozaikdarabkák, amikor összeillesztjük őket, egy rendkívüli történetet mesélnek el az egységről"
– folytatta a Biblia Múzeum vezérigazgatója.
"Ez egy rendkívüli történet egy helyről, amelyre sok különböző helyről érkeztek emberek, és mégis volt annyi közös bennük, hogy megértsék: olyan emberek voltak, akik képesek voltak ünnepelni, imádkozni és békében együtt lenni"
– fejtette ki, valamint hozzátette:
"Ez az, amit ma ünneplünk."
Egy interjúban Campo elmondta, hogy a múzeum az Izraeli Régészeti Hatósággal együttműködve költöztette át a mozaikot az Egyesült Államokba. A mozaik áthelyezése során részekre kellett bontani a csempéket, anélkül, hogy a kompozíció sérült volna.
A Biblia Múzeum azért hozott létre egy kiállítást a Megiddói mozaiknak, mert ez az egyik legkorábbi lelet, amely Jézusra isteni személyként utal – mondta Campo. Azt is megjegyezte, hogy a mozaik arra utal, hogy Jézus halála után sokan tértek át a kereszténységre, kiemelve az öt nő és a római katona nevét, akiket a mozaik megörökít.
"Néhányan azt állítják, hogy Jézus halála után volt egy sötét korszak, amikor szinte senki sem követte Krisztust"
– mondta.
"Nos, ez a mozaik azt mondja, hogy ez nem igaz, mert még az üldöztetések alatt is, amelyekkel szembesültek, voltak hűséges követői Jézus Krisztusnak."
(CP)