Az izraeli arab állampolgárok több mint fele (57,8%), beleértve a muszlimokat, drúzokat és keresztényeket, úgy véli, hogy a többfrontos háború "közös sorsélményt" teremtett a zsidók és arabok között – derül ki a Tel-Avivi Egyetem Moshe Dayan Központjának Konrad Adenauer Programja által végzett közvélemény-kutatásból, amelyet szerdán tettek közzé.

2024 júniusában az arab izraeliek 51,6 százaléka úgy vélte, hogy a háború közös sorsérzetet teremtett a zsidó és arab izraeliek között, annak ellenére 2023 novemberében az arab izraeliek közel háromnegyede (69,8%) azt mondta, hogy a háború ártott az arab és zsidó állampolgárok közötti szolidaritásnak.

Ami az arab izraeliek és az állam közötti kapcsolatot illeti, a 2024. decemberi felmérésben a válaszadók több mint egyharmada (39,4%) mondta azt, hogy az államhoz való tartozás érzése október 7-e óta gyengült. Mindössze 17,4 százalékuk mondta azt, hogy a háború miatt erősödött az Izraelhez való tartozás érzése.

A felmérésből továbbá kiderült, hogy az arab izraeliek egyharmada (33,9%) izraeli állampolgárságát személyes identitásának legfontosabb elemeként határozza meg, szemben azzal a 9%-kal, akik palesztin identitásukat tartják identitásuk meghatározó elemének. A megkérdezettek 29,2%-a vallási hovatartozását tekinti identitása legfontosabb elemének, 26,9% pedig arab identitását tartja a legfontosabbnak.

A korábbi kutatásokkal összevetve megfigyelhető, hogy a háború idején nőtt az izraeli állampolgárság jelentősége az izraeli arabok körében

Az izraeli politikában a válaszadók több mint 70%-a támogatja, hogy az arab pártok részt vegyenek a következő kormányban, míg az arab közvélemény fele bármely kormányhoz csatlakozna, nem csak a közép-baloldali koalícióhoz.

„Úgy tűnik, hogy a háború minden izraeli állampolgár felett sötét árnyékot vetett, ugyanakkor jelentős, reményteljes folyamatok bontakoznak ki, amelyek újraírhatják a szabályokat a háború utáni korszakban”

– mondta Dr. Arik Rudnitzky, a Konrad Adenauer Program projektvezetője.

„Az elmúlt hónapok közel-keleti felfordulásai és turbulenciái következtében az izraeli arab állampolgárok jobban értékelik az izraeli állampolgárság jelentőségét.”

– folytatta Rudnitzky, utalva a zsidók és arabok közötti „közös sorsélmény” kialakulására.

„Ez nem jelenti azt, hogy az izraeli arabok most figyelmen kívül hagyják arab vagy palesztin nemzeti identitásukat, de egyértelmű jelzés a hatóságok és a zsidó többség felé, hogy hajlandók együttműködni az izraeli társadalom és politika újjáépítésében a háború utáni korszakban.”

A közvélemény-kutatás hibahatára +/-4,38%, és 2024. december 1. és 8. között, telefonos megkérdezés útján, arab nyelven készült, 500, 18 év feletti izraeli arab részvételével.

(Jpost)

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.