Az ír parlament szerdán elfogadta a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos törvényt, amely a nemek fogalmát is újraértelmezi a transznemű ideológia alapján.
A Criminal Justice Bill a dublini Dáil Éireann-ban 78-52 arányban szavazták meg, így hamarosan törvényerőre emelkedhet. A törvény értelmében első alkalommal kerülhet sor szigorúbb börtönbüntetésre olyan bűncselekmények esetén, amelyeket állítólagos gyűlölet motivált.
A gyűlölet-bűncselekmények esetében a „védett tulajdonságok” közé tartozik a faj, szín, nemzetiség, vallás, etnikai származás, nem, szexuális orientáció, illetve a fogyatékosság. A törvény mellett kiálló igazságügyi miniszter, Helen McEntee kifejtette, hogy szerinte „nem elfogadható, hogy emberek félelemben éljenek önazonosságuk miatt.”
Hermann Kelly, a Freedom Party vezetője azonban egyenesen aki alkotmányellenesnek tartja a lépést, mivel szerinte az eltér a törvény előtti egyenlőség elvétől. Az eredeti törvénytervezet több szigorúbb rendelkezést tartalmazott, például a gyűlöletkeltésre alkalmas anyagok birtoklását is börtönbüntetéssel sújtotta volna, ám ezeket végül eltávolították.
A törvény továbbá a nem fogalmát a „személy által kifejezett, illetve preferált nemi identitásként” határozza meg, beleértve a transznemű és a férfi-női nemen kívüli identitásokat.
Enoch Burke, egy ír tanár, aki korábban azért került börtönbe, mert nem volt hajlandó egy diák „preferált névmását” használni, a nemek új definícióját „keresztényellenesnek” nevezte, és figyelmeztetett, hogy „az ország fiataljai lesznek ennek a káros ideológiának az áldozatai, ha törvénybe iktatják”.