A Hit Rádió vendége ezúttal Hack Márta, a Szent Pál Akadémia tanára volt, aki arról beszélt, hogyan tartja össze a hit és a közös identitás Izrael népét a háborús helyzetben, majd mentálhigiénés szakemberünket, Szabó Erikát kérdeztük a háború és a krízishelyzetek pszichológiai vonatkozásairól.

💡
A beszélgetés hamarosan a YouTube csatornánkon is megjelenik, de előfizetőink számára A CIKK ALJÁN már premier előtt is megtekinthető a teljes adás.

Hack Márta szerint a támadások ellenére sokan tapasztalják meg, hogy a szellemi valóság és a fizikai események között szoros összefüggés van. Október 7.e óta például nagyjából 45 ezren telepedtek le Izraelben.

„Azok a lövedékek, amelyek átkot akartak hozni Izraelre, azok végül is egy-egy új aliázóval, ellensúlyozva vannak,  Isten áldása pedig az, hogy ezek a bevándorlók ott lesznek, és építik az országot, atyáiknak az örökséget.”

Beszélt arról, hogy a társadalomban és az egyénekben is megfigyelhető egyfajta reziliencia, vagyis lelki és pszichológiai ellenálló képesség, amely a háborús helyzet ellenére képes túlmutatni a félelmeken:

„Ez a nagy ellenálló képesség, az a felpattanási képesség, az egy ilyen próba és nyomás hatására, ha van mellette olyan életösztön és hit, akkor az tényleg nagyon nagy tartást tud adni, és másoknak is bátorító.”

A beszélgetésben szó esett arról is, hogy a nehéz helyzetek hogyan hozzák közelebb egymáshoz az embereket, és hogyan tanítanak arra, hogy a krízisekben nem bezárkózni kell, hanem egymás felé fordulni:

„Ez szerintem nagyon tanulságos az egyházban is, hogy a bajban mindig egymás felé kell fordulnunk az Úr felé, és egymás felé, és egymásnak kell segítenünk a bajban.”

Hack Márta beszámolt arról is, hogy Izraelben, a nehézségek ellenére sokan csodával határos történeteket tapasztalnak meg, amelyekben sokan Isten kezét vélik felfedezni.

Telefonon kapcsolódott be a műsorba Szabó Erika mentálhigiénés szakember, aki szerint az izraeli társadalom példátlan lelki erőt mutat a háború súlya alatt. A háborús helyzet elmondása szerint már önmagában is hatalmas terhet jelent, amelyet tovább súlyosbít a pszichológiai hadviselés és a folyamatos fenyegetettség érzése. Úgy látja, hogy ebben a szinte emberfeletti krízisben rendkívüli lelki és spirituális erőforrásokra van szükség a túléléshez és a mindennapi élet fenntartásához.

„Én úgy gondolom, hogy ebben a helyzetben, ami szinte ilyen emberi ésszel nem felfogható erős krízis, az erőforrásoknak is ilyen természet felettinek kell lennie.”

Kiemelte, hogy az izraeli néplélekbe ösztönösen bele van kódolva az életigenlés, és hogy az ének, a tánc, valamint az öröm kifejezése nem csupán kulturális jelenség, hanem egy hatékony megküzdési stratégia, amellyel az egészségpszichológia is foglalkozik. Beszámolt arról, hogy ilyenkor a testben különböző hormonok szabadulnak fel, amely segítségével átlendülhetünk a krízishelyzeteken.

"Számomra elképesztő és döbbenetes, hogy a test és a lélek ilyenkor milyen harmonikus összijátékot végez, hiszen ahogy a lélek ösztönzi a testet, úgy különböző hormonok szabadulnak fel, ilyen akár az endorfin, ami fájdalomcsillapító, és a tánc és az ének közben visszakapja az ember a kontrollt a teste fölött"

A teljes adás előfizetőink számára már premier előtt is elérhető reklámmentesen az alábbi videóban:

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.